Blog

טופס 106

מה זה טופס 106?
טופס שנתי המופק במהלך חודש מרץ לאחר כל סוף שנה ע"י המעסיק או משלם הקצבה ומרכז את סך נתוני השכר לשנה שנסתיימה.
על כל מעסיק מוטלת חובה להפיק טופס 106 לאחר סוף שנה ולשלוח אותו לעובד.

בין היתר ניתן למצוא בכל טופס את הנתונים הבאים –
נתוני השכר המצטברים
סה"כ שכר ברוטו – ריכוז המשכורת ברוטו (כולל בד"כ ללא פירוט את כל תשלומי השכר השונים ללא פירוט,כגון – זקיפות שווי רכב וכו' ) לאורך כל חודשי השנה. (-מופיע ליד שדה 158).
במקרים מיוחדים נמצא בנוסף בטופס –
– השלמת תשלומי פיצויי פרישה – בעת סיום יחסי עובד – מעביד יופיעו בטופס 106 סכומי הפיצויים ששולמו ע"י המעסיק. בד"כ מדובר בהשלמת פיצויים, מכיוון שמרבית הפיצויים מופרשים מידי חודש לקופות הפיצויים. נדגיש, תשלומי פיצויים המשולמים ע"י הקופות השונות לא מופיעות בטופס 106 ! מכיוון שבמעמד סיום העבודה לא שולמו ע"י המעסיק !
– מימוש אופציות או מניות – שניתנו כהטבות שכר ע"י המעסיק. הסכומים נרשמים בשורה נפרדת מתחת לשורת השכר השנתי בד"כ תוך כדי חלוקה לסכום פרותי (נחשב לשכר לכל דבר וממוסה בשיעור המס השולי ולחלק הוני (ממוסה לפי שיעור מס רווח הון -25%).

נתוני ניכויים מצטברים –
– ניכויי מס הכנסה – סה"כ מס הכנסה שנוכה לאורך כל השנה – יופיע ליד שדה 042.
– ניכויי ביטוח לאומי ומס בריאות -סה"כ ביטוח לאומי ומס בריאות שנוכה לאורך כל השנה. – ניכוי קופות גמל וקרן השתלמות -תוך חלוקה לחלק מעסיק ועובד.
עוד נתונים חשובים המופיעים בכל טופס 106 –
– נקודות זיכוי – מספר נקודות הזיכוי או סכום הזיכוי השנתי המצטבר. זהו נתון מאד חשוב ששווה בדיקה ,מכיוון שיש לו השלכות על המס שאנחנו משלמים.
– חודשי עבודה – בכל טופס יופיע – באיזה חודשים עבדנו. גם כאן מדובר בנתון חשוב שמשמש אותנו במקרים של הגשת דוח שנתי למס הכנסה.
– מצ"ב משפחתי – רווק, נשוי, גרוש + פירוט מס' ילדים. גם לנתון זה יש חשיבות, מכיוון שנגזרות מנתון זה מס' נקודות הזיכוי וסכומי המס המשולמים.

טיפים ונקודות חשובות
להקפיד לדרוש ולשמור בכל שנה את כל טופסי 106-
כאמור, יש להקפיד לדרוש כל שנה מכל המעסיקים את טופסי 106. אף ממעסיקים שעבדנו אצלם תקופות קצרות מאד ואפילו אם עבדנו שם יום אחד ! הסיבה לכך היא שבמידה ואנחנו חייבים בהגשת דוח שנתי או במידה ונרצה להגיש דוחות להחזר מס, רי שלא נוכל להשלים את הגשת הדוח השנתי ללא המצאת כל טופסי 106. חשוב להבין שמס הכנסה מקפיד ודורש את כל טופסי 106 שהיו לנישום ואין על כך פשרות ! -כמו כן, לתשומת לבכם! מס הכנסה יודע לאתר את כל מקומות העבודה בהם עבדנו כך שבמידה והחסרנו מקומות עבודה הוא יודע על כך בזמן שהוא בוחן את הדוח השנתי.
טיפ קטן לשמירת טופסי 106 – מומלץ לסרוק ולשמור בתיקיה על המחשב או בענן בתיקיית מסמכים שנגדיר אותה במיוחד לצורך זה. כך ניתן יהיה לאתר בקלות את הטופס ובעת הצורך להדפיס אותו. כמובן שזה נכון לכל אותם מסמכים הנדרשים בהגשת הדוח השנתי.

בדיקת נכונות נתוני טופס 106 –
קבלת טופס 106 מהמעסיק מהווה הזדמנות טובה לבדיקה ואימות נכונות נתוני השכר השונים – האם הם מעודכנים ונכונים, ישנם נתונים מסוימים שבדיקתם אינה מצריכה סיוע מקצועי והיא יכולה להתבצע ע"י כל אחד מאיתנו בקלות ובמהירות. בין היתר ניתן למשל לבדוק ולאמת את פרטים הבאים –
– פרטים אישים כגון – שם, מצ"ב משפחתי, מספר ילדים כתובת ,מס' חודשי עבודה בשנה. לנתונים אלו ישנה חשיבות רבה ! לדוגמא-
מצ"ב משפחתי – ישנה חשיבות לעדכון מצ"ב משפחתי במקרה של גרוש/גרושה. כך למשל, במידה והתגרשנו ניתן לקבל בחלק מהמקרים (ילדים מתחת לגיל 18 ותשלום מזונות) תוספת של עוד נקודת זיכוי המשמעות לכך – תוספת של עוד מאות שקלים למשכורת החודשית !
מספר ילדים – יש לעדכן את המעסיק באופן מיידי (בנוסף לעדכון הפרטים בטופס 101 עליו אנו חותמים בתחילת כל שנה ) במידה ונולד ילד בשנה השוטפת, כשנקבל את טופס 106
נבדוק שאכן נרשם מס' הילדים הנכון. -המשמעות לכך היא לעיתים עוד נקודות זיכוי בכל חודש ,קרי עוד תוספת הכנסה נטו בכל חודש.

כתובת עדכנית
חשוב במיוחד כאשר אנחנו זכאים להקלות בגין ישוב מזכה. אם הכתובת אינה נכונה מן הסתם סיבר להניח שאיננו מקבלים גם את ההקלות במס.

נקודות זיכוי
נקודות הזיכוי מופיעות בכל טופס 106 כמספר נקודות זיכוי או כסכום שנתי בש"ח. בטפסי 106 שהצבא מפיק נקודות הזיכוי מופיעות כסכום.כל נקודת זיכוי שווה 2,616 ש"ח (בשנים 2013-2015 ),לכן אם אנו רוצים לדעת מה מספר נקודות הזיכוי הרי שעלינו לחלק את הסכום ב -2,616 ש"ח. סכום נקודות הזיכוי שמגיעות לתושב ישראל גבר -2.25, אשה -2.75. ישנם קריטריונים שעבורם אנו זכאים לנקודות זיכוי נוספות כגון- מס' ילדים, ילד נטול יכולת, נקודות זיכוי בגין סיום תואר, תשלום מזונות, משפחה חד הורית ועוד'. כך למשל, גבר גרוש המשלם מזונות זכאי ל -3.25 נקודות זיכוי,לכן נצפה לראות בסכום נקודות הזיכוי סך של 8,502 ש"ח. במידה והסכום שונה כלפי מטה הרי שאינו מקבל את נקודת הזיכוי על תשלום מזונות ועליו להגיש דוח להחזר מס.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן